Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Aktywna Integracja w Gminie Wisznia Mała”

 

„AKTYWNA INTEGRACJA W GMINIE WISZNIA MAŁA”

NR: RPDS.09.01.01-02-0018/20

 

Z ogromną przyjemnością informujemy o rozpoczęciu realizacji projektu „Aktywna integracja w Gminie Wisznia Mała”. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 9: Włączenie społeczne, Działanie 9.1. Aktywna integracja, Poddziałanie 9.1.1 Aktywna integracja – konkursy horyzontalne,

okres jego realizacji trwa od 01.09.2021 r. do 31.12.2022 r.

Projekt realizowany jest przez GMINĘ WISZNIA MAŁA
 w Partnerstwie z PROJECT HUB SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W POZNANIU

 

Projekt jest skierowany do 50 osób biernych zawodowo i bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w tym 10 osób z niepełnosprawnością, które zamieszkują w myśl KC w województwie dolnośląskim, w gminie Wisznia Mała.

 

W ramach projektu planowane jest następujące wsparcie:

 

Zadanie 1. Aktywizacja społeczna – działalność Klubu Aktywnych – dla 50 uczestników projektu.

Utworzenie Klubu Aktywnych, tj. miejsca, do którego uczestnicy projektu będą mogli przychodzić, przebywać w przyjaznej atmosferze, prowadzić rozmowy z zatrudnionymi w Klubie specjalistami i wymieniać doświadczenia z lokalną społecznością i pozostałymi uczestnikami projektu. Klub będzie działał 4h dziennie w godzinach dopasowanych do potrzeb uczestników projektu. Do prowadzenia Klubu zaangażowany zostanie Kierownik Klubu, który będzie służyć uczestnikom projektu między innymi indywidualną poradą, organizacją pogadanek tematycznych dla uczestników projektu i ich otoczenia (angażowanie lokalnej społeczności).

 

Zadanie 2. Aktywizacja społeczna – stworzenie Indywidualnych Ścieżek Reintegracji, podpisanie kontraktów socjalnych – dla 50 uczestników projektu.

Każdy z uczestników spotka się z trzema specjalistami, z którymi odbędzie indywidualne wsparcie. Podczas spotkań zostanie ustalona sytuacja psychologiczna uczestnika, by nie kierować uczestnika projektu do wsparcia, które jest niedostosowane. Zostanie również stworzona dla każdego z uczestników część indywidualnej ścieżki reintegracji w zakresie aktywizacji zawodowej.

 

Zadanie 3. Aktywizacja społeczna – treningi społeczne, terapeutyczne, wsparcie indywidualne.

 

  1. Trening umiejętności społecznych dla 50 uczestników projektu.
  2. Trening radzenia sobie ze stresem dla 50 uczestników projektu.
  3. Trening umiejętności ekonomicznych dla 50 uczestników projektu.
  4. Trening komunikacji dla 50 uczestników projektu.
  5. Trening asertywności dla 50 uczestników projektu.
  6. Trening z zakresu rozwiązywania konfliktów i prowadzenia negocjacji.
  7. Terapia zajęciowa, głównie tworzenie prac plastycznych - wycinanie, przyklejanie, rysowanie, a także haftowanie, wyszywanie, robienie na drutach itp. dla 20 uczestników projektu.
  8. Wsparcie indywidualne psychologa dla 50 uczestników projektu.
  9. Wyjścia do kina/teatru/na basen/inne o charakterze kulturalnym dla 50 uczestników projektu.
  10. Zajęcia animacyjne i aktywizacyjne dla 50 uczestników projektu.

 

Zadanie 4. Aktywizacja zdrowotna UP – wsparcie rehabilitacyjne dla 10 osób niepełnosprawnych.

W projekcie założono działania, mające na celu wyeliminowanie/złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie UP w społeczeństwie i powodujących ich oddalenie od rynku pracy. Dla 10 ON zaplanowano średnio 20h zajęć indywidualnych (łącznie 200h) z rehabilitantem. Sesje rehabilitacyjne będą przeprowadzone w domach UP/pomieszczeniach fizjoterapeutycznych lub w Klubie. Będzie to wykonywanie ćwiczeń usprawniających, zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży, ćwiczeń ruchowych, ćwiczeń rehabilitacyjnych usprawniających zaburzone funkcje organizmu, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i stanem zdrowia.

 

Zadanie 5. Aktywizacja zawodowa UP – kursy/szkolenia dla 15 uczestników projektu.

W projekcie przewidziano działania dla 15 UP związane z dostosowaniem kompetencji/kwalifikacji UP do potrzeb rynku pracy. Zajęcia w ramach podnoszenia kompetencji/kwalifikacji UP u których zdiagnozowano taką potrzebę.

Szkolenia będą trwały średnio 60 godzin na uczestnika projektu.

Każde szkolenie zakończone zostanie egzaminem zewnętrznym i uzyskaniem certyfikatu lub dyplomu potwierdzającego nabycie kwalifikacji / kompetencji. Zakres szkoleń będzie zgodny z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez konkretnych przedsiębiorców na pracowników o określonych kwalifikacjach / kompetencjach zawodowych.

 

Zadanie 6. Aktywizacja zawodowa UP - Staże dla 10 uczestników projektu.

I. Staż jest formą wsparcia, która umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego i podstawowych umiejętności praktycznych związanych z wykonywaną pracą bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. W ramach projektu zaplanowano staże dla 10 uczestników. Okres odbywania stażu wynosi średnio 3 miesiące.

II. Osoba odbywająca staż powinna wykonywać czynności lub zadania w wymiarze nie przekraczającym 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie. W przypadku Uczestników projektu ze stopniem niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym czas pracy może zostać skrócony do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo po przedłożeniu orzeczenia o niepełnosprawności.

III. Stażysta wykonuje swoje obowiązki pod nadzorem opiekuna stażu, wyznaczonego na etapie przygotowań do realizacji programu stażu, który wprowadza stażysta w zakres obowiązków oraz zapoznaje z zasadami i procedurami obowiązującymi w organizacji, w której odbywa się staż. Opiekun monitoruje realizację przydzielonego stażyście zakresu obowiązków oraz udziela stażyście informacji zwrotnej nt. osiąganych wyników i stopnia realizacji zadań. Na jednego opiekuna stażu przypada jeden stażysta.

 

Zadanie 7. Aktywizacja zawodowa UP – pośrednictwo pracy, wsparcie Trenera Pracy.

Dla 10 ON zaplanowano wsparcie Trenera Pracy. Będzie on realizował zadania w zakresie zatrudnienia wspomaganego, w tym: motywowania i aktywności ON, zapewniania jej wsparcia w zakresie poradnictwa i doradztwa zawodowego oraz wypracowaniu profilu zawodowego, wsparcia w poszukiwaniu pracy i kontaktu z pracodawcą, wsparcia po uzyskaniu zatrudnienia w zakresie rzecznictwa, poradnictwa i innych form wymaganego wsparcia.

Dla 30 uczestników projektu zaplanowano wsparcie z pośrednikiem pracy, obejmować będzie kompleksowe działania w zakresie znalezienia zatrudnienia zgodnie z kompetencjami uczestnika projektu. Zakres temat.: przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych, dobór profilu zawodowego i ofert pracy, formy wsparcia zindywidualizowane i zależne od potrzeb uczestnika projektu. Pośrednik, po zapoznaniu się z ISR każdego UP oraz po rozmowie z UP, opracuje profil zawodowy uczestnika projektu, który posłuży jako baza do poszukiwania ofert pracy– działania zmierzają bezpośrednio do pozyskania pracy (np. rozmowy z potencjalnymi pracodawcami). Pośrednik będzie odpowiedzialny za znalezienie pracy dla 3 uczestników projektu, dla każdego przygotuje min. 3 oferty pracy.

 

Zadanie 8. Działania o charakterze środowiskowym – spotkania integracyjne.

W projekcie przewidziano organizację 3 spotkań integracyjnych – wydarzeń integracyjnych o charakterze kulturalnym/festynów, w których uczestniczyć będą UP, ich otoczenie społeczne (głównie rodziny), mieszkańcy powiatu oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, których głównym celem jest integracja UP ze środowiskiem lokalnym oraz wzrost ich aktywności społecznej.

 

Celem projektu jest dokonanie postępu w procesie aktywizacji społecznej przez min. 34% i zatrudnieniowej (przez min. 12% spośród osób z niepełnosprawnością, 25% w przypadku innych osób) spośród 50 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (40K + 10M), biernych zawodowo i bezrobotnych, które zamieszkują w myśl KC w woj. dolnośląskim, w Gminie Wisznia Mała, poprzez udział w okresie od 01.09.2021 do 31.12.2022 w kompleksowym wsparciu proj. (m.in. aktywizacja społeczna, zdrowotna, zawodowa).

 

Planowane efekty realizacji projektu to:

- uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji przez osoby zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – 14 uczestników projektu,

- poszukujących pracy po opuszczeniu programu – 13 uczestników.

 

Wartość projektu: 802 424,00 zł
Dofinansowanie UE :682 060,40 zł

 

Biuro projektu: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiszni Małej, ul. Wrocławska 2, nr telefonu: 71 310 68 32.